کامپک (Compaq) از شرکت‌های بزرگ سازنده کامپیوتر آمریکا بود که در سال ۱۹۸۲ تاسیس شد.

این شرکت در زمینه فروش کامپیوتر و ارائه قطعات و لوازم جانبی مرتبط با کامپیوتر فعالیت می‌نمود.

شرکت کامپک قطعات اولین کامپیوترهای سازگار با آی‌بی‌ام را تولید می‌کرد و اولین شرکتی بود که به صورت رسمی شروع به تولید و ارائه کامپیوترهای خانگی آی‌بی‌ام (IBM) نمود.

این شرکت در طول دهه ۱۹۹۰ توسعه یافته و به عنوان بزرگترین شرکت ارائه کامپیوترهای خانگی فعالیت می‌کرد تا اینکه در سال ۲۰۰۱ شرکت دل (Dell) از آن پیشی گرفت.

در سال ۲۰۰۲ شرکت کامپک با قیمت25میلیارد دلار توسط اچ پی (HP) خریداری شد ولی برند کامپک همچنان توسط اچ پی مورد استفاده قرار گرفت.

 

تاریخچه

این شرکت توسط رود کانیون، جیم هریس و بیل مورتو در تگزاس اینسترومنتس (Texas Instruments) راه‌اندازی شد.

مدیران ارشد شرکت کامپک تا سال ۱۹۹۱ از این شرکت جدا شده و ابتدا در سال ۱۹۸۷ بیل مورتو و سپس در سال ۱۹۹۱ در پی دگرگونی‌های ایجاد شده کانیون (مدیر عامل) و هریس نیز این شرکت را ترک کرده و فایفر اکارد بعنوان مدیر عامل این شرکت منصوب شد.

فایفر در دهه ۱۹۹۰ سکان رهبری کامپک را در دست داشت و از سوی دیگر بن روزن سرمایه‌گذاری کلانی در این شرکت انجام داد و خود نیز بمدت ۱۸ سال بعنوان رییس هیات مدیره کامپک فعالیت نمود.

در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۰ وی اعلام بازنشستگی کرد و پس از وی مایکل کاپلاس بعنوان آخرین رییس هیات مدیره این شرکت منصوب شد و تا زمان ادغام کامپک با اچ‌پی در این مقام باقی‌ماند.

دفتر مرکزی شرکت کامپک در سال‌های فعالیت خود به عنوان یک شرکت مستقل در هریس کانتی تگزاس قرار داشت. در حال حاضر کامپک یکی از مارک‌های شرکت هیولت پاکارد محسوب می‌شود و دفتر مرکزی آن نیز در نزدیکی ساختمان مرکزی اچ‌پی مستقر است.

محصولات

لپ تاپ

کامپیوتر رومیزی

مانیتور

سرور

تجهیزات ارتباطی

نشانی های اینترنتی

برچسب ها: ، ،