دل (Dell) یک شرکت آمریکایی سازنده کامپیوتر است.مایکل شائول دل (Michael Saul Dell) زمانی که دانشجوی دانشگاه آستین تگزاس بود این شرکت کامپیوتری را بنیانگذاری کرد.

شرکت «دل» در سال 1984 با سرمایه 1000 دلار ثبت شد. گروه تولید تنها سه نفر بودند که با آچار در کنار میزهای کوچک می‌ایستادند و بهسازی دستگاهها را انجام می‌دادند. یک سال بعد، شرکت اولین سیستم رایانه‌ای را با طراحی خود به بازار عرضه کرد؛ ریزپردازنده اینتل 8088 و سرعت 8 مگاهرتز. دوسال پس از آن، توسعه بین‌المللی شرکت با گشایش دفتر آن در انگلستان آغاز شد و به‌سرعت به چین، فرانسه، ژاپن، کانادا و دیگر کشورها تعمیم یافت. در سال 1989 اولین رایانه کیفی (Notebook) خود را عرضه کرد. 8 سال پس از تاسیس یعنی در سال 1992 جزو 500 شرکت برتر جهانی قرار گرفت و سال بعد در رده 5 فروشنده برتر جهانی در زمینه سیستم‌های رایانه‌ای ایستاد. تا سال 1997 شرکت 10 میلیون سیستم رایانه فروخت. در سال پایانی قرن بیستم، فروش شرکت از طریق اینترنت به 50 میلیون دلار در روز رسید. پیش از آن دل جایگاه خود را به عنوان اولین شرکت رایانه‌ای که فروش سالانه بیش از یک میلیارد دلار را به‌دست آورده، تثبیت کرده بود. در این سالها عرضه سرور (Server) و چاپگر (Printer) نیز به جمع فرآورده‌های متنوع شرکت افزوده شده بود.

شرکت «دل» به‌سرعت فعالیت خود را به خارج از آمریکا نیز گسترش داد و اکنون در بیش از 150 کشور جهان به فعالیت مشغول است. حوزه فعالیت عرضه محصولات و خدمات شرکت عبارت است از:
سرور، حافظه‌، سیستم‌های تصویری و چاپگری، ایستگاههای کاری، رایانه‌های کیفی، رایانه‌های رومیزی، محصولات شبکه‌ای، نرم‌افزار، خدمات مدیریتی، خدمات پشتیبانی، خدمات اجرایی و خدمات آموزشی.

محصولات

لپ تاپ

موبایل

تبلت

کامپیوترهای رومیزی (PC)

کامپیوترهای All-in-one

مانیتور

سرور (Server)

برچسب ها: ، ، ، ، ، ،